Co pro byznys znamená důvěra | Marwick.cz
Marwick.cz

Co pro byznys znamená důvěra

Byznys 1.2.2019 Anna Dvořáková

Čtvrtý ročník Retail Fora se věnoval důvěře. Tomu, jak ji budovat, řídit i znovu získat, když jsme ji ztratili. Co důvěra znamená v byznysu, jsme se ptali účastníků fóra.

Pro české zákazníky je při nákupu zboží i služeb důvěra zcela zásadní. Ukázala to studie KPMG o zákaznické zkušenosti „V rytmu zákazníka“. I proto se letošní ročník Retail Fora věnoval právě tématu důvěry. Svůj přístup k důvěře v byznysu představilo osm řečníků, mezi nimiž byli zástupci rodinné firmy, silné značky i rostoucího start-upu.

1recnik

„Výzkumná data říkají, že nejdůležitějším pilířem na českém trhu je integrita, tedy pilíř založený právě na důvěře. Roste její vliv na zákaznickou zkušenost, resp. na byznys. Zákazníci totiž mají stále větší možnosti, jak sdělit, že byli oklamáni nebo že firma nesplnila jejich očekávání. Řeknou to na sociálních sítích. Díky tomu se ukazuje, že důvěra má veliký vliv na obchodní výsledky firem. Volby zákazníků výrazně ovlivňují třeba online recenze a doporu­čení jiných lidí.“

Jan Klimeš,
spoluautor studie V rytmu zákazníka,
KPMG Česká republika
2recnik

„Důvěra je vztah, který vidím ve dvou rovinách. První je ta osobní, kdy jde o důvěru mezi kamarády, ženou a mužem. Ve firemní rovině jde o vztah zákazníka vůči firmě. Je to něco dlouhodobého, co se buduje po malých krůčcích, a výsledkem je, že věříme svému partnerovi. V našem pekařství se zákazníci cítí být součástí firmy. Když mají nějaké přání nebo uděláme chybu, řeknou nám to. A umění je vzít tuto kritiku nebo inspiraci jako něco, co nás posune dopředu. Právě lidé, kteří mají chuť kritizovat, mají chuť přinášet nové věci, jsou ti, kdo jednou budou stálými zákazníky. Jsou to ambasadoři, kteří budou značku rozšiřovat dál mezi své známé.“

Antonín Kokeš,
majitel Albi a Antonínova pekařství
3recnik

„Založili jsme svůj technologický byznys na netechnologické věci. Věříme totiž, že službu, kterou poskytujeme, daleko víc ovlivní řidič, poskytovatel služby, než technologie, tedy aplikace samotná. Důvěru proto stavíme primárně na tom, že dáváme řidičům svobodu, aby mohli službu nabídnout kvalitní a vydělali si za to víc peněz. Proto si lidé mohou řidiče vybrat. Ten lepší si tak víc vydělá. Důvěra je pro mě jak investice, tak něco, co je předpokladem dobrého vztahu.“

Ondřej Krátký,
CEO, Liftago
4recnik

„Já osobně jsem člověk, který na důvěru hodně dá, a to jak v osobním, tak v profesním životě. Důvěra je transparentnost, čitelnost, odhad jednání toho druhého, minimalizace nejistoty.“

Martina Štegová,
partnerka KPMG Česká republika
autor
Anna Dvořáková
Autor

Audit je známkou kvality

Audit je známkou kvality

Úspěšné absolvování externího auditu posiluje dobré jméno podniku a tím i jeho hodnotu. S ověřováním výkazů firem pomáhá v KPMG software Clara s prvky AI. Brzy budou kontrole podléhat i ESG ukazatele, píše partner KPMG Ondřej Fikrle.

Přežijí dinosauři dobu digitální?

Přežijí dinosauři dobu digitální?

Minulé století. Gigantům jako Goodyear, Xerox, Kodak a dalším se daří a generují obrovské zisky. Přesto své tržní podíly ztratily. Jak vysvětlil v roce 1995 profesor Christensen, stála za tím neochota včas investovat do moderních technologií. 
Jakou ekonomickou hodnotu mají data?

Jakou ekonomickou hodnotu mají data?

Recept, jak na dnešní datovou smršť, nabízí Ondřej Kulhánek a přibližuje koncept infonomiky.

S výrobou kytar pomáhají roboti

S výrobou kytar pomáhají roboti

Robotické rameno se otočí, položí tělo kytary do připravené přihrádky, odjede zpět do výchozí pozice a začne pípat. „Zrovna skončilo leštění z jedné strany,“ popisuje výrobce kytar z Velkých Němčic na jižní Moravě Petr Furch.

Morálka daňového chování

Morálka daňového chování

Co je „spravedlivý podíl“ při placení daní? O morálních aspektech daňového chování firem a nadnárodních skupin píše Gregory Morris, britský vysokoškolský pedagog, který byl hostem Transfer Pricing Fora KPMG v roce 2016.