KPMG a svoboda – 30 let spolu | Marwick.cz
Marwick.cz

KPMG a svoboda – 30 let spolu

Život 12.10.2020 Mojmír Hampl
KPMG a svoboda – 30 let spolu

Na podzim 1990 vznikla česká kancelář KPMG. O 90. letech i třech dekádách svobody píše Mojmír Hampl.

„Devadesátky“ (z nichž je i má titulní fotografie) jsou pro mě ikonická doba. Jako rodák ze Zlína – ano, právě tehdy městu mého mládí konečně vrátili jeho historický název a snad jednou provždy pohřbili ten deprimující Gottwaldov – jsem tu donedávna neprostupnou hranici na Západ poprvé překročil v Poštorné u Břeclavi. Vídeň byla sice o dost blíž než Praha, přesto má maminka nevěřila, že ji kdy v životě uvidí. A hned během té první cesty do rakouské a kdysi i naší metropole jsem pochopil, kolik jsme toho během komunistické totality nenávratně zničili, zruinovali a pokazili. A oč jsme přišli. Viděli to všichni. Dokonce i ti, kteří to dnes popírají a s nepochopitelným sentimentem vzhlížejí k časům před rokem 1989.

Takže „devadesátky“, to byla jednoduše úžasná doba nadšení. A nezlomného přesvědčení, že je potřeba s naší zemí něco dělat. Zatraceně rychle! A též všudypřítomné víry, že to dokážeme. Přestože lidé byli mnohem chudší než dnes, byli ochotni té cestě i mnohé obětovat, přijmout nejistotu a nepohodlí. Riskovat. A taky si utáhnout opasek a vyhrnout rukávy.

Po všudypřítomné devastaci a chudobě způsobené socialistickým kolektivním vlastnictvím téměř všeho nebylo těžké nás přesvědčit, že soukromý vlastník je veskrze lepší. Ano, bylo možné najednou vlastnit. Firmu, krámek a i bez družstva mít svůj byt! Svobodně se rozhodovat o vlastní vládě i vlastním osudu. Jet, kam člověka napadlo, a nepotřebovat na to schválení. Říct, co si člověk myslí, a nebát se kvůli tomu vězení. Vybrat si, co člověk chtěl, a nepotřebovat na to černý trh. Státní plán a centrálně absurdně stanovené ceny byly problém. Konkurence, trh a soukromé vlastnictví řešení. A hle, ono to i fungovalo! Ta naděje a víra, ta atmosféra byly opojné. V onom pravěku dokonce lidé chvíli chodili víc na politické meetingy než do divadel a politici byli opravdovými a uznávanými celebritami, jejichž slova všichni hltali a brali vážně. Kdeže jsou ty časy. Někdy se zdá, že jen desetina tehdejšího nadšení by uměla spravit devadesát procent dnešních problémů vznikajících z malomyslnosti a nevíry v zítřek.

A právě tehdy, v „devadesátkách“, také vznikla naše firma. Už je to tři dekády. Rostla a zvětšovala se s tím, jak sílila celá země. Provázela ji na té cestě. Kultivovala ji a byla sama kultivována. Občas se potila, ale hlavně sbírala vavříny. Měnila se, aby zůstávala stejná svou kulturou a vztahem k okolí. Kořeny máme pevně tam, kde jsou začátky toho všeho. Ať se Česku i KPMG další desítky let daří!

autor
Mojmír Hampl
Director

Hieroglyfy 21. století? :-o

Hieroglyfy 21. století? :-o

Tenista Andy Murray se v dubnu roku 2015 oženil se svou dlouholetou přítelkyní Kim Sears. Shrnutí svého svatebního dne poslal svým přátelům a fanouškům na sociální síti Twitter. Na tom by nebylo nic zvláštního, ostatně zahraniční celebrity i byznysmeni přes tuto platformu komunikují zcela běžně, Murray ale pro svoje oznámení zvolil zprávu složenou pouze z obrázků – emojis.
Povídejte mi o dovolené, já vám zatím přivodím malý infarkt

Povídejte mi o dovolené, já vám zatím přivodím malý infarkt

Prožili jsme den na sále se špičkovým kardiologem Josefem Veselkou.

Papírové peníze? Díky, už je nepotřebuji. I když možná...

Papírové peníze? Díky, už je nepotřebuji. I když možná...

Plastové karty, bankovky i jazyk. Různé podoby peněz a to, jak ovlivňují nákupní chování, zkoumá Zuzana Válková.

Platební anketa: papír, plast, nebo oboje?

Platební anketa: papír, plast, nebo oboje?

Data z globálních finančních institucí, závěry vědeckých studií či postřehy z filozofických pojednání jen vzácně postihnou detail, totiž způsob, jakým o svých penězích přemýšlíme v každodenních situacích. Pokud někteří odborníci hovoří o lidské „a-racionalitě“, aby našemu složitému rozhodování nepřipisovali nelichotivý nádech, skuteční lidé k financím přistupují se zásadami i smyslem pro humor.
Osobnosti česko-slovenského bankovnictví

Osobnosti česko-slovenského bankovnictví

Karel Engliš, Jaroslav Preiss, Jan Viktor Mládek – tři nejvýznamnější finančníci uplynulých sta let podle poroty soutěže Banka roku 2018. Přinášíme jejich portréty doplněné o předmluvu Zdeňka Tůmy.

Věda jde dělat i s dětmi

Věda jde dělat i s dětmi

Chemička Hana Macíčková Cahová má za sebou důležitý objev v oblasti RNA, ale její největší úspěch nenajdete v její laboratoři, nýbrž u ní doma – úspěšnou vědeckou kariéru zvládá se dvěma dětmi. A právě proto se teď snaží dodat kuráž i dalším matkám.

Fenomén slow journalism

Fenomén slow journalism

„Princip slow journalism je podobný jako třeba u fenoménu slow food, jen se tato reakce na výzvy hektické doby netýká přístupu ke stravování, ale k informování,“ vysvětluje Jan Kaliba, novinář a propagátor tohoto žurnalistického směru.

Z horníků programátoři

Z horníků programátoři

Těžkou dřinu vyměnili horníci z uzavřeného Dolu Paskov za práci programátorů. Rekvalifikační program Razíme cestu jim pomohl k zásadnímu kariérnímu obratu.