Hieroglyfy 21. století? :-o | Marwick.cz
Marwick.cz

Hieroglyfy 21. století? :-o

Život 25.2.2020 Michaela Raková
Hieroglyfy 21. století? :-o

Tenista Andy Murray se v dubnu roku 2015 oženil se svou dlouholetou přítelkyní Kim Sears. Shrnutí svého svatebního dne poslal svým přátelům a fanouškům na sociální síti Twitter. Na tom by nebylo nic zvláštního, ostatně zahraniční celebrity i byznysmeni přes tuto platformu komunikují zcela běžně, Murray ale pro svoje oznámení zvolil zprávu složenou pouze z obrázků – emojis.

nminus3
Tweet, kterým Andy Murray popsal svůj svatební den

Tweet, který vypustil ráno během příprav, obsahoval shrnutí a plány jejich velkého dne – ranní přípravy, emoce, které prožívá, cestu do kostela, oslavy i zasloužený posvatební odpočinek. A ačkoliv tato netradiční forma oznámení zaplavila titulky společenských médií, nebyla v té době už tak ojedinělou formou emoji (v textu používáme anglický výraz emoji (sg.) a emojis (pl.), jelikož český ekvivalent neexistuje) komunikace ve vlivných kruzích.

Australská ministryně zahraničí Julie Bishop už o několik měsíců dříve dala světově první politické interview kompletně v emojis. Rozhovor vedla přes komunikátor iMessage a vyšel na webovém portálu Buzzfeed. Novinář ji požádal, aby pomocí emojis charakterizovala světové politiky (Vladimir Putin si od ní kupříkladu vysloužil naštvaný rudý obličej).

nminus2

Z rozhovoru s ministryní Julií Bishop (buzzfeed.com)

Emojis pronikly i do tradičních médií – na webových stránkách BBC Radio 1 vycházel každý pátek zpravodajský souhrn kompletně „napsaný“ v těchto symbolech. Čtenáři se bavili hádáním, o jakou zprávu se jedná, tento formát je obzvlášť mezi mladými velmi populární. A netradičního zpracování se dočkaly i klasické romány, Alenku v říši divů od Lewise Carrolla převedl do 25 tisíc emojis vizuální umělec Ken Hale.

Nejsou to jenom média, kdo se zajímá o emojis a hraje si s nimi. Pronikají i do veřejného prostoru. Vzpomeňte si na to, až budete příště procházet letištní kontrolou nebo navštívíte veřejné toalety – téměř všude už můžete narazit na stojánek s několika barevnými tlačítky ve formě obrázků, kterými můžete dát najevo svou spokojenost se službou.

Newyorské metro na podobném principu upozorňuje cestující na vytíženost jednotlivých tras a tím také na to, jaká zákaznická zkušenost je na dané trase čeká. Srovnávací zkoušky NAPLAN pro australské žáky základních škol před třemi lety zařadily úkoly obsahující emojis (na bázi hádanek a zašifrovaných rčení nebo kulturních odkazů) do svých testů, což vzbudilo velké emoce a kontroverzi mezi rodiči a u veřejnosti.

Emoji vs. emotikon
Výraz emoji vznikl složením japonských slov e (obrázek) a moji (písmeno). Jedná se o grafické piktogramy, nejčastěji žluté obličeje zobrazující různé emoce, ale patří sem další symboly – jídlo, sporty, věci, místa, vlajky a jiné. Dnes jsou emojis běžnou součástí klávesnic mobilních zařízení a do jisté míry nahradily své předchůdce – emotikony. Emoticon = složenina anglických slov emotion (emoce) + icon (ikona). V češtině je známe pod pojmem smajlík – jde o výrazy emocí složené z interpunkce, například tento :-).

Emojis mají buď podobu symbolů (například pro počasí či nálady), nebo přímo věrně zobrazují věci, které vyjadřují (jídlo, živočichy, budovy, dopravní prostředky, …). Vyskytují se převážně v elektronické komunikaci a slouží pro vyjádření emocí, věcí nebo osob. Lidé je používají buď doslova jako náhradu konkrétního slova, nebo pro přidání neverbálního kontextu k psanému jazyku. Technický pokrok si zkrátka vyžádal způsob, jak dát najevo ironii v pracovních e-mailech nebo škádlení v soukromé konverzaci.

Pro počítače jsou emojis znaky a jako ke znakům k nim také přistupují – umí je zobrazit napříč různými zařízeními nebo je skládat a vytvářet tak emojis nové. Například piktogram černošské tanečnice není pro počítač nic jiného než kombinace dvou znaků – tanečnice a symbolu pro tmavou barvu pleti. Všimněte si toho, až budete příště používat složené emojis v SMS – bude vás to stát více znaků. 

n+1

Slovo roku 2015 (Oxford Dictionary)

Jeden Unicode vládne všem
Emojis vznikly v Japonsku v 90. letech a v originální sadě jich bylo 176. Staly se součástí klávesnice mobilů, ale nejsou jen náhodným seskupením obrázků vzniklých z kreativity a libovůle výrobce vašeho telefonu. I zde platí mezinárodní standardy, tak aby byly emojis zobrazitelné napříč různými zařízeními, podobně jako třeba znaky a interpunkce v běžných textových zprávách. I nad emojis sedí velký šéf, který rozhoduje, jestli ve svém komunikátoru najdete gay pár, muže se zrzavým knírem nebo třeba genderově neutrálního lékaře.

V roce 2009 se oficiálního uznávání emojis ujalo kalifornské konsorcium firem Unicode, které má na starosti mezinárodní standardy textů pro počítače a komunikační platformy. Patří do něj společnosti Adobe, Apple, Berkeley, Emojipedia, Facebook, Google, Huawei, IBM, Microsoft, Monotype, Oracle, Yahoo! a SAP. V roce 2010 dal Unicode softwarovým vývojářům k dispozici 700 schválených emojis a od té doby jejich počet stále roste. V říjnu roku 2019 bylo oficiálně uznaných 3 178 obrázků. Nové emojis přibývají na návrh veřejnosti a podléhají posouzení a schválení konsorcia. Musí splňovat základní podmínky: být dobře čitelné i v malé velikosti na displejích mobilních telefonů, být srozumitelné v různých kulturách a nebýt zaměnitelné za jiný piktogram, který už existuje.

V roce 2011 Apple zařadil emojis do své základní klávesnice na telefonech iPhone a tabletech iPad, o rok později se staly součástí operačního systému Windows 8 a od roku 2015 jsou dostupné ve všech internetových prohlížečích ve Windows 10. Operační systém Android je zařadil do svého standardu v roce 2013. V roce 2015 dosáhly plného uznání a staly se předmětem veřejné debaty, když jeden z piktogramů – brečícího smajlíka – označil Oxford Dictionary jako slovo roku 2015.

Zpátky do středověku?
Jsou emojis jenom slepou vývojovou větví komunikace, která v tom nejčernějším scénáři povede k degeneraci jazyka i myslí a návratu lidstva do doby, kdy se místo písma dorozumívalo obrázky? Jediné, čím si můžeme být jisti, jsou fakta. První větší výzkum na toto téma provedla londýnská telekomunikační společnost TalkTalk v roce 2015 ve spolupráci s univerzitním profesorem lingvistiky Vyvyanem Evansem. Dotazovali se více než dvou tisícovek dospělých na jejich uživatelské návyky. Emoji je podle závěrů výzkumu nejrychleji rostoucím novým jazykem na světě, už před pěti lety ho používalo 80 % Britů a 62 % tvrdilo, že mnohem více než rok předtím. Čtyři z deseti už někdy napsali zprávu, která se skládala výhradně z emojis. Podle novějšího výzkumu amerického Kinsey Institute z loňského roku používá téměř třetina Američanů emojis při psaní zpráv svým potenciálním partnerům, a co je ještě zajímavější, ti, kteří tak činí, mají častěji sex.

Profesor Evans předpovídá emojis zářnou budoucnost. Odhaduje, že jejich používání exponenciálně poroste napříč všemi věkovými kategoriemi i kulturami a že většina digitální komunikace v budoucnu bude právě ve formě emojis. „Oproti přirozeným jazykům, jako je třeba angličtina, je emoji univerzální a lehce rozpoznatelné, protože využívá vizuální systém. Nenahradí tradiční jazyky, ale bude je stále více doplňovat,“ říká.  

Pro téměř tři čtvrtiny mladých dospělých ve věku 18–25 let je vyjádření emocí jednodušší v symbolech než ve slovech. Polovina z nich si myslí, že symboly značně zlepšily interakce v digitální komunikaci. Naopak generace 40+ se v této oblasti cítí nejistá – více než 54 % dotázaných připustilo, že je mate, co který symbol znamená, a raději je nepoužívají, aby neudělali chybu.  

Z této věkové kategorie se ne náhodou nejčastěji ozývá kritika „emoji jazyka“. Novinář Jonathan Jones napsal v roce 2015 pro The Guardian často citovaný odsuzující komentář s titulkem „Emoji is dragging us back to the dark ages“ (Emoji nás vleče zpět do středověku), ve kterém přirovnal emoji k egyptským hieroglyfům a zařekl se, že on je rozhodně používat nebude a raději zůstane u jazyka Shakespeara. Svou ostrou kritikou polarizoval lingvisty, a zatímco část s ním souhlasí, druzí jeho pamflet berou spíše jako povzdechnutí starce nad rychle se měnícím světem, kterému přestává rozumět. Daniel Midgley a Ben Ainslie, kteří o moderní lingvistice vydávají už řadu let populární podcast Talk the Talk, debatu shrnuli slovy „další generace se rozhodla zafixovat jazyk v té podobě, v jaké je nyní, a opět se jí to nepodaří“.

Emoji jako svědectví doby

Rok 2015 byl, zdá se, pro emoji přelomový. Kromě prvního výzkumu a vyhlášení „slovem roku“​ má za sebou ještě jeden důležitý milník. V dubnové aktualizaci operačního systému iOS od Applu jsme poprvé mohli začít používat emojis s rozličnými odstíny pleti. A u rasové diverzity se Unicode nezastavil. Každá další aktualizace a nová várka emojis reaguje nejen na vlnu politické korektnosti a veřejné dění, ale třeba i na gastronomické trendy.

n+5

Tři nejpopulárnější emojis z poslední aktualizace – italian hand, transgender vlajka a obličej, který se zároveň usmívá a brečí (Emojipedia.com)

O pět let později tak ve svých telefonech najdeme původně žluté obličeje v několika barevných odstínech, ale i vozíčkáře, ucho s naslouchátkem nebo osobu se slepeckou holí. Symboly povolání mají na výběr mezi panáčkem a panenkou, a nově se dokonce vyskytují i v genderově neutrální variantě. Nemusíme se tak už nikdy složitě zamýšlet a činit nevyvážená rozhodnutí, jestli ve zprávě použijeme soudce, nebo soudkyni, opraváře, nebo opravářku, kosmonauta, či kosmonautku, hasiče, anebo hasičku. Od letošního roku se navíc ani u Santy Clause nemusíme omezovat jen na mužské pohlaví. A kdo říkal, že závoj může mít jen nevěsta?

Že mezi symboly párů najdeme i ženu + ženu a muže + muže, už nikoho nepřekvapí, stejně jako transgender vlajka přidaná před několika měsíci mezi vlajky států. Nově si ale můžeme volit i barvu pleti u párů stejného pohlaví (samozřejmě i kombinaci různých odstínů pleti), a dokonce i pořadí, v jakém se v kombinaci zobrazují. 

Mezi posledními novinkami najdeme třeba i „pinched finger gesture“, známý jako „italská ruka“. A trendy se nevyhýbají ani gastronomii – v poslední aktualizaci vyšly regionální speciality jako flatbread, fondue, bubble tea nebo tamales. Velkou publicitu získalo přidání symbolu knedlíčku (tzv. dumpling emoji) v roce 2017, požadavek na rozšíření o tento emoji přišel do Unicode od čínské designérky Yiying Lu, která se osobně dostavila na zasedání představitelů konsorcia.

Emojis ale reagují na společenské fenomény a zahraniční politiku i obráceně. V Hongkongu a Macau tak například budete jen marně na svém telefonu hledat tchajwanskou vlajku. Přísnému oku ruských cenzorů neunikly emojis s homosexuální tematikou a o rozruch ve Spojených státech se postaral symbol zbraně. Stojí za povšimnutí, že posledních pár let na své klávesnici místo klasického revolveru najdete jen neškodnou hračku – vodní pistoli.

A mírná forma cenzury se objevila v nové verzi pravidel Facebooku a Instagramu z konce loňského roku. Kontroverzi si vysloužily symboly lilku a broskve, které se začaly používat v sexuálním kontextu. Pokud budete hojně používat ve svých postech symboly z blacklistu, můžete si vysloužit profil s hvězdičkou a omezeným přístupem.

autor
Michaela Raková
Autorka

Paže tuž, vlasti služ!

Paže tuž, vlasti služ!

Když v roce 1862 Sokol vznikl, byl více vlasteneckým než tělocvičným spolkem. Novinář a historik Václav Drchal shrnuje vzestupy i pády nejznámější sportovní organizace v Česku i na Slovensku, která ke sportu a lásce k vlasti vede dodnes.

Nic dětem nedávejte. Jen svůj čas

Nic dětem nedávejte. Jen svůj čas

Jak nezkazit děti penězi a udělat z nich šťastné a úspěšné dospělé? Kouzelný recept má 3 P: pozornost, pohyb a poznání.

Sportovní nezmaři radí, jak porážet přibývající věk

Sportovní nezmaři radí, jak porážet přibývající věk

Jsem běžec. Běhám už 30 let a doufám, že dalších 30 let běhat budu. Jenže jak na to? Jak dosáhnout sportovní dlouhověkosti? Požádal jsem o radu ty nejpovolanější. Třeba inspirují i vás.

Byznys jako běh na dlouhou trať

Byznys jako běh na dlouhou trať

Rozhýbat usedlou velkou firmu. To je zadání, před kterým dnes stojí skoro každý board. Řada kancelářských krys si stejný úkol vytyčila i pro sebe. Zkušenosti z obou disciplín jsou přenositelné, píše „železná lady“ Eva Bláhová.

KPMG a svoboda – 30 let spolu

KPMG a svoboda – 30 let spolu

Na podzim 1990 vznikla česká kancelář KPMG. O 90. letech i třech dekádách svobody píše Mojmír Hampl.

Povídejte mi o dovolené, já vám zatím přivodím malý infarkt

Povídejte mi o dovolené, já vám zatím přivodím malý infarkt

Prožili jsme den na sále se špičkovým kardiologem Josefem Veselkou.

Papírové peníze? Díky, už je nepotřebuji. I když možná...

Papírové peníze? Díky, už je nepotřebuji. I když možná...

Plastové karty, bankovky i jazyk. Různé podoby peněz a to, jak ovlivňují nákupní chování, zkoumá Zuzana Válková.

Platební anketa: papír, plast, nebo oboje?

Platební anketa: papír, plast, nebo oboje?

Data z globálních finančních institucí, závěry vědeckých studií či postřehy z filozofických pojednání jen vzácně postihnou detail, totiž způsob, jakým o svých penězích přemýšlíme v každodenních situacích. Pokud někteří odborníci hovoří o lidské „a-racionalitě“, aby našemu složitému rozhodování nepřipisovali nelichotivý nádech, skuteční lidé k financím přistupují se zásadami i smyslem pro humor.