Ženu na fotce mylně označili za starostovu manželku, u ESLP neuspěla | Marwick.cz
Marwick.cz

Ženu na fotce mylně označili za starostovu manželku, u ESLP neuspěla

Právo 26.2.2020 Kateřina Randlová, Jana Soukupová
Ženu na fotce mylně označili za starostovu manželku, u ESLP neuspěla
Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se zabýval případem ženy, kterou chorvatský časopis na fotografii z koncertu označil jako manželku starosty Splitu. Jedná se o zajímavý případ, kdy předmětem sporu není ani zveřejnění fotografie nebo její případný urážlivý popisek, ale chybné označení osoby na ní.

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se zabýval případem ženy, kterou chorvatský časopis na fotografii z koncertu označil jako manželku starosty Splitu. Fotografie byla pořízena během hudebního koncertu a následně zveřejněna v celostátním chorvatském časopise Gloria. Na malém snímku byla vyobrazena tleskající žena s označením, že se jedná o manželku tehdejšího starosty Splitu.

Žena požádala časopis o opravu, ale ten na její žádost nereagoval. Proto podala žalobu, kterou se domáhala náhrady škody za chybné označení fotografie. Tvrdila, že byla porušena její osobnostní práva, protože jako lékařka a univerzitní lektorka se se svým skutečným manželem, univerzitním profesorem, aktivně účastní společenského života ve Splitu a po zveřejnění fotografie ji lidé začali oslovovat jménem manželky starosty a chtěli si ji fotografovat. Její fotografie zároveň použila i další média, a to zejména v souvislosti s rozvodem starosty.

Soud prvního stupně rozhodl, že došlo k porušení osobnostních práv a přiznal ženě nárok na částečnou náhradu škody. Přihlédl k tomu, že ona i její manžel se aktivně účastní společenského života ve Splitu a navíc měli děti školního věku. Odvolací soud žalobu zamítl.

Žena podala stížnost k ESLP pro porušení práva na respektování soukromého života podle článku 8 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv (EÚLP). Soud se zabýval čtyřmi kritérii. Ke způsobu pořízení fotografie uvedl, že návštěvou hudebního koncertu, kterého se účastní velký počet lidí, se žena vystavila možnosti, že bude vyfotografována a její fotografie zveřejněna. Ohledně povahy zveřejnění fotografie pak ESLP konstatoval, že označení fotografie neobsahovalo žádné urážlivé výroky ve vztahu k osobě na fotografii. V dalším bodě ESLP konstatoval, že účelem zveřejnění fotografie bylo informovat veřejnost o proběhnutí koncertu. ESLP zde zároveň věcně konstatoval, že přestože časopis neoprávněně odmítl chybu opravit, stěžovatelka nevyužila možnosti, které jí dává vnitrostátní právo, a to žádat o vydání příkazu k opravě a omluvě.

V posledním bodě ESLP připomněl závěr odvolacího soudu, podle kterého bylo veřejně známé, že manželka starosty není spojena s protiprávním a nemorálním jednáním starosty, a že tudíž uvedení jména manželky starosty, byť chybné, samo o sobě nevyvolává žádné negativní konotace. Stěžovatelka zároveň nijak neprokázala, že po zveřejnění fotografie v časopise ji lidé začali oslovovat jménem manželky starosty nebo ji fotografovali.

ESLP zpochybnil, že by malá fotografie v lifestylovém časopisu mohla vést k širokému vnímání stěžovatelky jako manželky starosty. Závěrem připustil, že umístění jména manželky tehdejšího starosty pod fotografii ženě mohlo způsobit určité potíže, toto pochybení ale nepředstavuje porušení práva na respektování soukromého života do takové intenzity, kterou upravuje článek 8 EÚLP.

autor
Kateřina Randlová, Jana Soukupová

Nástrahy inteligentní domácnosti pohledem právníka

Nástrahy inteligentní domácnosti pohledem právníka

Kdo odpovídá za škodu způsobenou umělou inteligencí? Výrobce, majitel přístroje, nebo dodavatel dat? Také tento hlavolam zkouší vyřešit Evropská unie.

Google utržil další ránu za 2,42 mld. eur

Google utržil další ránu za 2,42 mld. eur

Společnost Google a její mateřská společnost Alphabet prohrály další spor s Evropskou komisí. Pokutu udělenou za zneužívání dominantního postavení na trhu potvrdil Tribunál Soudního dvora Evropské unie. Snaha Googlu zvrátit rozhodnutí Komise, které nejen že ukládá rekordní pokutu, ale zároveň naznačuje směr pro budoucí rozhodovací praxi, tak vyšla naprázdno.
Ladislav Karas: Pro přivýdělek ve stejném oboru je potřeba souhlas zaměstnavatele

Ladislav Karas: Pro přivýdělek ve stejném oboru je potřeba souhlas zaměstnavatele

Jak sladit přivýdělek s pracovní dobou je jedna věc. Jak ho sladit se zákoníkem práce, radí Ladislav Karas, advokát KPMG Legal.
Komise navrhla ambiciózní reformu digitálního prostoru

Komise navrhla ambiciózní reformu digitálního prostoru

Evropská komise chystá nová pravidla pro digitální služby. Měla by přinést největší změny od roku 2000.
EDPB a jeho „návod“ pro datové přenosy po rozhodnutí Schrems II

EDPB a jeho „návod“ pro datové přenosy po rozhodnutí Schrems II

V listopadu 2020 vydal Evropský sbor pro ochranu osobních údajů (European Data Protection Board – EDPB) dlouho očekávaná doporučení ohledně přenosu osobních údajů mimo EU. Navazují na přelomové rozhodnutí Soudního dvora EU známé jako „Schrems II (C-311/18)“.
Amazon opět v hledáčku Komise – tentokrát kvůli využití dat obchodníků na Marketplace

Amazon opět v hledáčku Komise – tentokrát kvůli využití dat obchodníků na Marketplace

Evropská komise informovala největšího internetového prodejce Amazon o svém předběžném zjištění o porušení antimonopolních pravidel EU. Údajně měl narušit hospodářskou soutěž na maloobchodních trzích provozovaných online. 
Návrh nařízení o správě dat unikl před zveřejněním a sklidil kritiku

Návrh nařízení o správě dat unikl před zveřejněním a sklidil kritiku

Podle uniklého návrhu je cílem vytvoření dobré infrastruktury pro sdílení dat, a přinést tak EU „digitální suverenitu“. 
Evropská regulace AI na obzoru

Evropská regulace AI na obzoru

Evropský parlament hlasoval v říjnu o návrzích pravidel pro umělou inteligenci (AI). Europoslanci přijali Etický rámec, zprávu o právech k duševnímu vlastnictví a především předběžný návrh nařízení o odpovědnosti za provoz systémů AI.