Zapomeň na mě | Marwick.cz
Marwick.cz

Zapomeň na mě

Právo 1.10.2018 Filip Horák
Zapomeň na mě
Jednou z novinek které přináší obecné nařízení o ochraně osobních údajů je tzv. právo být zapomenut. Čeká správce a zpracovatele hromadné mazání údajů?
V souvislosti s obecným nařízením o ochraně osobních údajů se často jako o novince hovoří o tzv. právu být zapomenut či právu na výmaz. Správci a zpracovatelé osobních údajů mají strach, že budou muset mazat veškeré údaje o svých zákaznících. To je však jedna z řady polopravd spojovaných s tímto právem. V první řadě je nutné říci, že nejde o revoluční novinku, ale o právo, které dovodil již v roce 2014 Soudní dvůr EU v případu Google Spain. Rozhodl tehdy, že Google jako správce dat musí vymazat informace o exekucích španělského občana, které jsou mnoho let staré a poškozují ho. Ačkoliv je právo na výmaz v GDPR nazváno právem, jde zároveň o povinnost správce zpracovávané osobní údaje vymazat, pokud už neexistuje žádný účel a právní titul pro jejich zpracování. Identifikační údaje zákazníka je tak nepochybně možné uchovat po dobu trvání smlouvy a promlčecí doby, ale následně by správce měl tyto údaje automaticky vymazat. Na druhou stranu, požádá-li o výmaz zákazník, není správce povinen vždy takové žádosti vyhovět a osobní údaje smazat. Pokud například určitou část osobních údajů nadále pro některý z účelů potřebuje nebo mu jejich zpracování ukládá jiný zákon (třeba opatření proti praní špinavých peněz), může správce na výzvu zákazníka "zapomeň na mě" odpovědět slovy písně valmezské legendy "je to nemožné".
autor
Filip Horák
Advokát, KPMG Legal

Nástrahy inteligentní domácnosti pohledem právníka

Nástrahy inteligentní domácnosti pohledem právníka

Kdo odpovídá za škodu způsobenou umělou inteligencí? Výrobce, majitel přístroje, nebo dodavatel dat? Také tento hlavolam zkouší vyřešit Evropská unie.

Google utržil další ránu za 2,42 mld. eur

Google utržil další ránu za 2,42 mld. eur

Společnost Google a její mateřská společnost Alphabet prohrály další spor s Evropskou komisí. Pokutu udělenou za zneužívání dominantního postavení na trhu potvrdil Tribunál Soudního dvora Evropské unie. Snaha Googlu zvrátit rozhodnutí Komise, které nejen že ukládá rekordní pokutu, ale zároveň naznačuje směr pro budoucí rozhodovací praxi, tak vyšla naprázdno.
Ladislav Karas: Pro přivýdělek ve stejném oboru je potřeba souhlas zaměstnavatele

Ladislav Karas: Pro přivýdělek ve stejném oboru je potřeba souhlas zaměstnavatele

Jak sladit přivýdělek s pracovní dobou je jedna věc. Jak ho sladit se zákoníkem práce, radí Ladislav Karas, advokát KPMG Legal.
Komise navrhla ambiciózní reformu digitálního prostoru

Komise navrhla ambiciózní reformu digitálního prostoru

Evropská komise chystá nová pravidla pro digitální služby. Měla by přinést největší změny od roku 2000.
EDPB a jeho „návod“ pro datové přenosy po rozhodnutí Schrems II

EDPB a jeho „návod“ pro datové přenosy po rozhodnutí Schrems II

V listopadu 2020 vydal Evropský sbor pro ochranu osobních údajů (European Data Protection Board – EDPB) dlouho očekávaná doporučení ohledně přenosu osobních údajů mimo EU. Navazují na přelomové rozhodnutí Soudního dvora EU známé jako „Schrems II (C-311/18)“.
Amazon opět v hledáčku Komise – tentokrát kvůli využití dat obchodníků na Marketplace

Amazon opět v hledáčku Komise – tentokrát kvůli využití dat obchodníků na Marketplace

Evropská komise informovala největšího internetového prodejce Amazon o svém předběžném zjištění o porušení antimonopolních pravidel EU. Údajně měl narušit hospodářskou soutěž na maloobchodních trzích provozovaných online. 
Návrh nařízení o správě dat unikl před zveřejněním a sklidil kritiku

Návrh nařízení o správě dat unikl před zveřejněním a sklidil kritiku

Podle uniklého návrhu je cílem vytvoření dobré infrastruktury pro sdílení dat, a přinést tak EU „digitální suverenitu“. 
Evropská regulace AI na obzoru

Evropská regulace AI na obzoru

Evropský parlament hlasoval v říjnu o návrzích pravidel pro umělou inteligenci (AI). Europoslanci přijali Etický rámec, zprávu o právech k duševnímu vlastnictví a především předběžný návrh nařízení o odpovědnosti za provoz systémů AI.