4 oblasti duševního vlastnictví, které byste neměli podcenit | Marwick.cz
Marwick.cz

4 oblasti duševního vlastnictví, které byste neměli podcenit

Právo 28.2.2020 Martin Čapek
4 oblasti duševního vlastnictví, které byste neměli podcenit
Naprostá většina společností bez ohledu na odvětví, v němž působí, vyvíjí činnost, při které nakládá s duševním vlastnictvím. Jeho ochrana je stále důležitější nejen ve vztahu k produktu nebo brandu firmy. Duševní vlastnictví stojí ve středu podnikání a jeho ochrana je klíčová pro úspěšný byznys. Popsali jsme základní oblasti, na které byste neměli nezapomenout.

Hrajete na globálním hřišti
Potenciální útočník se může nacházet na druhém konci světa, kde bude chtít cizí úspěch tzv. „okopírovat“ a vydávat za vlastní. Nejen pro tyto případy je důležité mít k dispozici prostředky, které zabrání konkurenci bez souhlasu profitovat na cizích nápadech.

Dobré nápady je potřeba chránit
Heslem doby je inovace. I přesto se příliš často stává, že společnost, která s inovativním nápadem přijde, není schopna nápad využít, zpeněžit a ochránit, protože postrádá jasnou koncepci ochrany duševního vlastnictví. Nedostatečná ochrana přitom může znamenat zpomalení růstu společnosti a ztrátu podílu na trhu.

Správná strategie je klíčová
Správnou strategii ochrany duševního vlastnictví je třeba nastavit už od samého počátku, např. před expanzí na zahraniční trhy. Dobrá strategie duševního vlastnictví pozitivně ovlivňuje hospodářský růst společnosti. Je třeba vnímat tuto strategii široce a nezaměřovat se jen na jednu z oblastí duševního vlastnictví (např. patentovou ochranu). Zároveň by měla ladit s obchodní strategií společnosti, která bude zajímat také potenciální investory.

Potom bude pozdě
Samotná strategie není všemohoucí. Je nutné ji včas implementovat, nenechávat ochranu duševního vlastnictví „na potom“ a pravidelné vyhodnocovat její úspěšnost, případně ji upravovat.

autor
Martin Čapek
Koncipient

Nástrahy inteligentní domácnosti pohledem právníka

Nástrahy inteligentní domácnosti pohledem právníka

Kdo odpovídá za škodu způsobenou umělou inteligencí? Výrobce, majitel přístroje, nebo dodavatel dat? Také tento hlavolam zkouší vyřešit Evropská unie.

Google utržil další ránu za 2,42 mld. eur

Google utržil další ránu za 2,42 mld. eur

Společnost Google a její mateřská společnost Alphabet prohrály další spor s Evropskou komisí. Pokutu udělenou za zneužívání dominantního postavení na trhu potvrdil Tribunál Soudního dvora Evropské unie. Snaha Googlu zvrátit rozhodnutí Komise, které nejen že ukládá rekordní pokutu, ale zároveň naznačuje směr pro budoucí rozhodovací praxi, tak vyšla naprázdno.
Ladislav Karas: Pro přivýdělek ve stejném oboru je potřeba souhlas zaměstnavatele

Ladislav Karas: Pro přivýdělek ve stejném oboru je potřeba souhlas zaměstnavatele

Jak sladit přivýdělek s pracovní dobou je jedna věc. Jak ho sladit se zákoníkem práce, radí Ladislav Karas, advokát KPMG Legal.
Komise navrhla ambiciózní reformu digitálního prostoru

Komise navrhla ambiciózní reformu digitálního prostoru

Evropská komise chystá nová pravidla pro digitální služby. Měla by přinést největší změny od roku 2000.
EDPB a jeho „návod“ pro datové přenosy po rozhodnutí Schrems II

EDPB a jeho „návod“ pro datové přenosy po rozhodnutí Schrems II

V listopadu 2020 vydal Evropský sbor pro ochranu osobních údajů (European Data Protection Board – EDPB) dlouho očekávaná doporučení ohledně přenosu osobních údajů mimo EU. Navazují na přelomové rozhodnutí Soudního dvora EU známé jako „Schrems II (C-311/18)“.
Amazon opět v hledáčku Komise – tentokrát kvůli využití dat obchodníků na Marketplace

Amazon opět v hledáčku Komise – tentokrát kvůli využití dat obchodníků na Marketplace

Evropská komise informovala největšího internetového prodejce Amazon o svém předběžném zjištění o porušení antimonopolních pravidel EU. Údajně měl narušit hospodářskou soutěž na maloobchodních trzích provozovaných online. 
Návrh nařízení o správě dat unikl před zveřejněním a sklidil kritiku

Návrh nařízení o správě dat unikl před zveřejněním a sklidil kritiku

Podle uniklého návrhu je cílem vytvoření dobré infrastruktury pro sdílení dat, a přinést tak EU „digitální suverenitu“. 
Evropská regulace AI na obzoru

Evropská regulace AI na obzoru

Evropský parlament hlasoval v říjnu o návrzích pravidel pro umělou inteligenci (AI). Europoslanci přijali Etický rámec, zprávu o právech k duševnímu vlastnictví a především předběžný návrh nařízení o odpovědnosti za provoz systémů AI.