Věrozvěst dlouhověkosti Petr Šrámek | Marwick.cz
Marwick.cz

Věrozvěst dlouhověkosti Petr Šrámek

Rozhovor 1.8.2023 Štěpán Kačena
Věrozvěst dlouhověkosti Petr Šrámek

Nad modrým čajem servírovaným v Healthy Longevity Café, které v Praze provozuje, jsme s prapravnukem slavného básníka mluvili o významu dlouhověkosti pro moderní společnost i o jeho osobní cestě ke zdraví.

Jak jste se jako člověk s technickým vzděláním dostal k tématu zdraví?
Jsem celoživotně podnikatel zaměřený na IT, ale to je spíš odvozeno od mého zájmu o vědu a aplikaci nových technologií. Mě odjakživa zajímala věda, počínaje fyzikou přes matematiku až po biologii. Od toho jsem postupně dospěl k rozvoji zájmu o zdraví, primárně moje zdraví, a zájmu o to, jak technologie mohou pomoci, až to dospělo do fáze, kdy jsem před nějakými pěti lety zjistil, že technologie už opravdu začínají mít schopnost výrazně našemu zdraví pomoct. Už to nelze pokládat za sci-fi, ale je to něco, čím se člověk opravdu reálně může zabývat.

Vy jste se rozhodl, že do této oblasti budete výrazně investovat nejenom svůj čas, ale i peníze. Co vás k tomu vedlo?
Technologie se rozvíjejí exponenciálně a na začátku je to složité. Ten růst je ještě pod pokličkou a právě startupy hrají obrovsky důležitou roli, protože to dokážou vytáhnout na světlo. No a díky tomu, že jsem v tom měl praxi, jsem jasně viděl ten ohromný potenciál. Když člověk vidí příležitost dřív než ostatní, tak má možnost do ní vstoupit levněji nebo výhodněji.

„Nemluvíme o dlouhověkosti ve smyslu nastavování doby dožití. Stejně tak se nebavíme o nesmrtelnosti. Řešíme expanzi zdravé části života. Věku, ve kterém jsme plně produktivní, nejsme ničím omezení a můžeme být i šťastní.“

Co si vlastně po pojmem dlouhověkost – longevity – představit?
Je potřeba vysvětlit, že nemluvíme o dlouhověkosti ve smyslu nastavování naší doby dožití. Nikdo nestojí o to, aby když je starý a nemohoucí, byl nemohoucí ještě déle, než je tomu dnes. Stejně tak se nebavíme o věcech typu nesmrtelnost, protože to je natolik mimo to, kam dnes vidíme, že to vůbec nemá smysl řešit.
To, co má obrovský smysl řešit, je expanze té zdravé části života. To znamená věku, ve kterém jsme plně produktivní, nejsme ničím omezení a vlastně můžeme být i šťastní. Samozřejmě v závislosti na dalších okolnostech, kterými procházíme. Na to se člověk musí dívat celostně, takže nejde jen o to, jestli máme, nebo nemáme nějakou nemoc, jde i o mentální nastavení, sociální kontakty, práci. Ty věci fungují všechny dohromady, navzájem se ovlivňují.

Co role technologií?
Když mluvíme o technologiích, tak je chápeme v širším slova smyslu. Technologie si nemusíme představovat jako něco technického ze šroubků nebo z počítačů. Spíš je to způsob, jak něčemu pomoci nějakým nástrojem, a ten nástroj může být klidně virtuální.
Tou technologií může být i způsob psychologické pomoci – koučinku. To je oblast, která se velice rozvíjí, protože vyhoření a psychické problémy jsou dnes určitou epidemií celosvětově.
A ty technologie začínají pomáhat, protože zpřístupňují řešení anebo mohou být i daleko více k dispozici těm, kteří je potřebují. My technologie vidíme jako určité stavební kameny nebo dílčí nástroje, které je možné skládat do unikátního fungujícího celku na míru konkrétnímu jednotlivci. Tam vidíme hlavní cestu ke zlepšení zdraví.

Vidíte velký potenciál v personalizaci?
My dokonce personalizaci vidíme jako jedinou možnou cestu, pokud se chceme bavit o nějakém výraznějším zlepšení. Když se to vezme nepersonalizovaně, tak lze říct: nekuřte, nepijte, jezte o něco méně, hýbejte se. To je tak asi všechno, co je univerzální. Všechno ostatní už začíná být individuální s tím, že čím víc se chci zlepšit, tím víc musím jít na úroveň personalizace.

Kde jsou ve světě v oblasti dlouhověkosti nejdál?
Asi 70 % startupů je ve Spojených státech, kde logicky největší koncentrace je v Bostonu a potom v Kalifornii. No a pak je to Velká Británie, což je možná dalších 20 %, zbytek je jinde ve světě.

„Když vezmeme Japonsko, roli hraje střídmost čili omezení kalorií. Pomáhá tedy dieta, buď převaha mořských produktů, nebo středomořská kuchyně. Roli hrají i genetické faktory.“ 

Nejvyššího věku se dožívají lidé ze zemí jako Japonsko, Singapur, Jižní Korea, Švýcarsko, Španělsko, Hongkong, Monako. Jsou to vesměs bohaté země. Může hrát roli i určitá střídmost podmíněná kulturně?
Spekuluje se o tom, ale neexistuje jen jeden hlavní faktor, je to souhrn faktorů. Je potřeba ve statistikách eliminovat malé lokality typu Monaka, kde je nějaká umělá koncentrace. V Monaku se sejde netypická skupina. Z toho nelze specificky usuzovat. Když vezmeme Japonsko, roli hraje střídmost čili omezení kalorií. Pomáhá tedy určitá specifická dieta, což je buď převaha mořských produktů, nebo středomořská kuchyně. Hrají v tom roli i genetické faktory a někde můžou hrát větší roli. Stárnutí je strašně složitý proces, který se nám jeví jako jedno číslo, ale těch vstupů je hrozně moc.

Většina lidí ví, co by měli pro zdraví dělat. Zmínil jste, že nemají kouřit, přejídat se a tak dál. To všichni vědí, ale přesto to nedělají. Není tedy největší překážkou pro úspěch vašeho snažení psychologická stránka? Proč to lidé nedělají, když vědí, že by to pro ně bylo dobře?
Základní problém je vědět, jak definovat to „dobře“. Dneska si běžný člověk pod „dobře“ představí „možná budu o něco zdravější“, ale prakticky nikdo neví o tom, že s tím skutečně může zpomalit rychlost svého stárnutí. To se neví. Přitom je to podložený fakt, ale není rozšířen.

Myslíte, že největší problém je, že lidé nevědí, kolik výhod jim to ve skutečnosti přinese?
Je to tak. Každý, když má něco udělat, poměřuje cenu a výkon. To znamená, co ho to bude stát a co mu to přinese. Stát ho to bude – minimálně, než si na to zvykne – velký diskomfort a přinese mu to něco, co je ve vzdálené budoucnosti. A navíc slyšel takové to „děda kouřil a byl tady do devadesáti“. Takže každý diskontuje ten budoucí efekt a ve finále mu vyjde, že se na to může vykašlat a nic nedělat.

„Správnou osvětou je cesta přes pozitivní příklady influencerů. To jsou lidi jako Tom Cruise, kteří na svůj věk vypadají velmi dobře.“

Může něco lépe vysvětlovat stát?
Osvětu ze strany formálních autorit bych pokládal spíš za kontraproduktivní. Může naopak odradit množství lidí, protože si řeknou „to je něco, co je určitě naopak“. Já si myslím, že tou správnou osvětou je spíš cesta přes pozitivní příklady influencerů. To jsou lidi jako Tom Cruise, kteří na svůj věk vypadají velmi dobře a jsou schopni demonstrovat, že ono to vlastně jde, což je ta pozitivní motivace. Ale pak je tady i ta negativní, kdy objektivně se zdraví populace zhoršuje. Jenom díky tomu, že se investuje čím dál více do zdravotnictví, které se to snaží řešit, je to trochu schované.

Kam se společnost jako ta naše posune za 5, 10, 20 let?
Technologie opravdu postupují velmi rychle a pro celou řadu onemocnění bude existovat řešení. A ta řešení v těch raných fázích bohužel nebudou levná, což bude znamenat, že se ve společnosti začnou rozevírat nůžky ještě mnohem více, než se rozevírají teď. To znamená, že se bude rozšiřovat populace, která do toho bude naskakovat a bude opravdu zdravá, bude vypadat dobře a bude na tom líp a líp.
A pak bude existovat populace, která buď na to ekonomicky nedosáhne, nebo nebude ve fázi, že by šla přesvědčit k tomu, dělat víc pro své zdraví, a bude to svádět na ty ostatní. Osobně neznám jinou cestu než ještě více urychlit ty metody řešení problémů a zavádět je levněji. Už dnes víme, jaké negativní dopady mají určité látky, určité ultraprocesované potraviny, cukr a podobné věci. Nejvíce je kupují právě ty skupiny obyvatel, které tím pak nejvíce trpí.

Zpátky do osobní roviny. Co vy osobně děláte pro svou dlouhověkost? Předpokládám, že pod svícnem není tma…
Dokonce naopak, protože já jsem trošku pokusný králík, takže tím chci zároveň varovat, že nemůžu sloužit jako nějaký příklad. Ale nejsem pokusný králík v tom smyslu, že bych byl šílený biohacker nebo ultrasportovec. Mám spousty pracovních úkolů a nemám neomezeně času a prostředků, které bych tomu mohl věnovat, takže se snažím nacházet časové a nákladové optimum. V dlouhověkosti hraje velkou roli, že člověk investuje do svého zdraví, což také znamená, že minimalizuje rizikové chování.

blok4.1

Skialpy v prašanu tedy neprovozujete?
Sport je důležitá součást toho, co dělám. Dělám weightlifting – je strašně důležité pracovat s nějakou váhou a je to velmi bezpečné. Jako aerobní sport lehce běhám. Pak je to samozřejmě strava. Jsem teď ve stavu, že dlouhodobě nemám žádný zdravotní problém. Formálně jsem nebyl nemocný asi 25 let, ale já jsem za poslední roky neměl ani žádnou takovou tu lehce zvýšenou teplotu nebo chřipku. Člověk se cítí robustněji. No a pak jsou to samozřejmě na základě diagnostických metod doplňované vhodné nutrienty – vitamíny plus nějaké novější látky, které ovlivňují určité procesy v těle.

Takže jak vypadá sportovní týden Petra Šrámka, ročník 1968?
U mě je to dvakrát týdně weightlifting, tedy úterý, čtvrtek, a o víkendu lehký běh. Držím takové fáze – prostředek týdne je spíš zaměřen na růst, v naší terminologii aktivuji ty signální cesty, které mají za úkol růst svalů a tkání. A v druhé části týdne spíš potlačuji ten růst a aktivuji opravné procesy. To znamená různé očistné věci, což samozřejmě souvisí se stravou. V průběhu týdne mám víc proteinovou stravu a doplňuji esenciální aminokyseliny. O víkendu je tam více rostlinná strava a nějaké látky, které podporují opravné mechanismy.

V čem máte největší rezervy, co se týče zdravého životního stylu? Je to, jako u většiny vytížených lidí, spánek?
Je to jeden z nejčastějších problémů lidí, kteří se jinak zdají, že ve všech ostatních faktorech fungují dobře. Mně se podařilo spánek stabilizovat. Snažím se udržovat velice podobnou dobu, kdy chodím spát a kdy vstávám. Díky tomu, že mám nějaký režim půstu, kdy po šesté hodině večer už nejím, je ten spánek velmi kvalitní. Oura mi hlásí, že mám skóre tak v průměru kolem 90, přičemž tvrdí, že nad 85 je to excelentní. Pokud to nenaruší cestování mezi časovými zónami, tak tohle funguje dobře, ale neexistuje na to univerzální recept.

„Můžeme mít super generaci lidí ve věku 70, 80, 90 let, kterým to bude myslet špičkově. Většina lidí může mít druhou, třetí, čtvrtou kariéru a daleko větší prostor najít smysl života.“

Lidem se i při věku, kterého se dožívají dnes, ne vždy daří naplnit život smysluplně.
Nebude to ještě těžší, když budou žít déle?

Já bych se na to díval z jiného úhlu pohledu. Jestli se to někomu nepovedlo doteď, může získat víc času, aby se mu to povedlo. Když je člověk zdravý a není omezený ani kognitivně, tak neustále rozvíjí své schopnosti, kumuluje znalosti, zkušenosti. Čili zvyšuje své předpoklady, že může udělat něco dobrého.
Navíc mám takový subjektivní pocit, že člověk opakovaně dospívá. Nějak dospěl ve 20, pak se něco přepnulo ve 30, ve 40 se trochu oklepal a teď v 50 mám pocit, že jsem konečně zase dospěl. Člověk získává nový nadhled. Má to řadu biologických důvodů, člověk je schopen se více soustředit a vnímat tu podrobnost a komplexitu, že to není tak černobílé. Takže je schopen daleko líp určité věci vyhodnocovat. No a tohle se zlepšuje.
Jenom tím, že začínáme být nemocní a omezení nějakým třeba i nervovým onemocněním typu Alzheimer a podobně, se to pak redukuje. Takže když eliminujeme ta omezení, věřím, že můžeme mít úplně super generaci lidí ve věku 70, 80, 90 let, kterým to bude myslet špičkově. Většina lidí může mít druhou, třetí, čtvrtou kariéru a daleko větší prostor najít ten smysl života.

Kolika let byste se chtěl ve zdraví dožít?
Já bych mohl odpovědět záludně, tím, že bych řekl do maxima, dokud tam bude zdraví.

To je taková matematická odpověď…
Já si myslím, že když se někdo začne věnovat dlouhověkosti mezi čtyřicítkou a šedesátkou, tak má velkou naději, že ten svůj dobrý stav nebo stav, kdy ještě necítí omezení, může udržet do stovky.

Petr Šrámek
Dlouholetý podnikatel v oblasti informačních technologií, investor, zakladatel fondu Longevitytech a propagátor dlouhověkosti.

autor
Štěpán Kačena
Head of Marketing, KPMG Česká republika

Ať se povinně maturuje radši z angličtiny, řiká učitel matematiky

Ať se povinně maturuje radši z angličtiny, řiká učitel matematiky

Máme pocit, že když je něco důležité, tak by to mělo být povinné. To je omyl, říká matematikář, Zlatý Ámos a youtuber Marek Valášek.

Prohru beru jako zpětnou vazbu

Prohru beru jako zpětnou vazbu

Hlava se dá vytrénovat stejně dobře jako tělo, říká Petra Štolbová, první česká taekwondistka, která se probojovala na olympiádu.

Většině sebevražd je možné předejít

Většině sebevražd je možné předejít

Jaké signály nás na riziko sebevraždy u našich blízkých upozorní a co dělat, pokud je zpozorujeme, si přečtěte v rozhovoru s Alexandrem Kasalem.

Národní muzeum není vykopávka

Národní muzeum není vykopávka

Do Národního muzea se stojí fronty. Tou hlavní atrakcí už ale není jen kostra velryby. Návštěvníky láká rozšířená realita a interaktivní výstavy. O tom, že za zdmi z 19. století se skrývá moderní instituce, nám vyprávěl Michal Lukeš.

Kristiina Mäki: Cesta nahoru není lineární

Kristiina Mäki: Cesta nahoru není lineární

Proč je dobré ukazovat neúspěch, jak pracuje se sociálními sítěmi a jaké jsou nejčastější chyby amatérských běžců, prozrazuje česká běžecká rekordmanka a olympijská finalistka Kristiina Mäki.

Špatné zprávy se mají sdělovat ve dvou větách

Špatné zprávy se mají sdělovat ve dvou větách

O umírání, ale i rozchodu či vyhazovu je nejlepší informovat krátce a až po takzvaném varovném výstřelu, říká zakladatel Centra paliativní péče Martin Loučka.

Robotizace vyžaduje zapojení firem do rekvalifikací

Robotizace vyžaduje zapojení firem do rekvalifikací

Budoucnost přinese podle Martina Buchtíka, šéfa STEM, „vylepšené lidi“, soužití člověka s robotem ale zůstane raritou.

Virtuos nákupu

Virtuos nákupu

S Robertem Brazzalem, spolumajitelem stejnojmenné úspěšné sýrárny, jsme mluvili o online nakupování, vztahu k EU i věcech, které jsou pro člověka nejdůležitější.